Zadzwoń do nas 24/7

+48 576 324 337

Godziny otwarcia

Czynne całodobowo

 

Dysk SSD czy zawsze jest dobrym wyborem?

Dysk SSD czy zawsze jest dobrym wyborem?

Dziś możliwości przechowywania plików jest naprawdę bardzo wiele i każdy z nas może je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Dziś możliwości przechowywania plików jest naprawdę bardzo wiele i każdy z nas może je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Bezpieczeństwo, wygoda, ale także ewentualne odzyskiwanie danych to kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie rozwiązanie. Sprawdź, jakie urządzenia i aplikacje możesz wykorzystać poza popularnym dyskiem SSD.

Gdzie przechowywać dane?

Kiedyś kopiowane na płyty CD filmy i zdjęcia z wakacji były powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Wraz z rozwojem technologii zaczęto jednak odchodzić od tej metody na rzecz jeszcze niedawno popularnej pamięci pendrive — urządzenie to faktycznie umożliwiało znacznie bardziej wygodne przechowywanie plików, jednak jego pojemność nie była dopasowana do rosnących potrzeb użytkowników komputerów.  

Dziś zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem są dyski zewnętrzne SSD oraz HDD — można na nie wrzucić dowolny rodzaj pliku, a dzięki temu, że mogą pomieścić znacznie więcej danych od płyt, dyskietek czy pendrive, są też wygodniejsze w przechowywaniu. Alternatywą są również różnego rodzaju chmury, które także umożliwiają magazynowanie różnego rodzaju plików: od zdjęć, przez filmy aż po dokumenty i wiele więcej. Czym różnią się poszczególne rodzaje rozwiązań do przechowywania plików – o tym dowiedz się właśnie tutaj!

Dysk SSD a HDD — różnice 

Oba służą do przechowywania danych, których nie chcemy mieć na swoich komputerach i laptopach. Przyczyn może być wiele — możemy potrzebować miejsca na inne pliki, jeśli np. jesteśmy miłośnikami gier komputerowych i nie chcemy obciążać swojego urządzenia. Możemy pracować w trybie hybrydowym i potrzebować danych z firmy w domu. A możemy po prostu nie chcieć, by ktoś, kto miał dostęp do naszego komputera miał również dostęp do wybranych plików.  

Wszystkie te sytuacje sprawiają, że dysk zewnętrzny będzie doskonałym rozwiązaniem. Model HDD to konwencjonalny napęd umożliwiający przechowywanie plików. W przeciwieństwie do urządzenia SSD ma jednak mniej chronioną przed uszkodzeniami mechanicznymi konstrukcję. Sprawdzi się zatem wyłącznie dla osób, które potrzebują stacjonarnego rozwiązania, które nie będzie narażało dysku na drgania czy trudne warunki. Model SSD zyskuje przede wszystkim na tym, że jest to urządzenie przenośne, cieszące się mniejszymi rozmiarami od urządzenia HDD i ważące zdecydowanie mniej. 

Chmura – alternatywa dla dysków zewnętrznych 

Dziś coraz chętniej użytkownicy sieci korzystają jednak z rozwiązań, oferowanych przez różnego rodzaju aplikacje i systemy. Chmura, w przeciwieństwie do dysku SSD oraz HDD, to wirtualna przestrzeń, w której również można przechowywać swoje dane i to w praktycznie nieograniczonej ilości. Większa pojemność jest oczywiście dodatkowo płatna, ale wybierając chmurę, wystarczy mieć w pamięci login i hasło, aby uzyskać dostęp do swoich plików z dowolnego urządzenia, gdziekolwiek się znajdujemy (pod warunkiem że mamy tam dostęp do internetu). 

Czy zatem dysk SSD jest zawsze dobrym wyborem?

To wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Dla osób ceniących sobie niezależność najlepszym rozwiązaniem będzie chmura. Jeśli nie masz nic przeciwko magazynowaniu plików w zewnętrznym urządzeniu, które musisz mieć przy sobie, doskonale sprawdzi się model SSD. Natomiast dla osób, chcących odciążyć pamięć swojego komputera, ale cieszących się swoimi danymi wyłącznie w swoim własnym domu wystarczy tańszy, choć nieco większy dysk HDD. 

Osobnym tematem jest kwestia odzyskiwania utraconych danych. O ile w przypadku urządzeń zewnętrznych SSD lub HDD mamy do czynienia z fizycznym urządzeniem, możemy zgłosić się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą nam odzyskać utracone lub uszkodzone dane bez większego problemu. W przypadku chmury sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie ma tutaj fizycznie elementów, które mogą zostać poddane procesowi odzyskiwania. Są oczywiście serwisy zajmujące się także tego rodzaju usługami, jednak zdecydowanie bezpieczniejsze w tym przypadku jest magazynowanie plików na tradycyjnych dyskach SSD lub HDD, na których łatwiej wykonać odzyskiwanie danych. Rzeszów ma swoich profesjonalistów z zakresu tych usług — możesz skorzystać z ich pomocy całodobowo na miejscu lub zdalnie.  

Masz pytania? Napisz do nas!

SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/marcinett/ftp/WWW/marcinet.pl/src/library/Zend/Form.php on line 1151

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/marcinett/ftp/WWW/marcinet.pl/src/library/Zend/Form.php on line 1656