Zadzwoń do nas 24/7

+48 576 324 337

Godziny otwarcia

Czynne całodobowo

 

Jak robić kopię zapasowe

Jak robić kopię zapasowe

Rozwiązaniem, które oferuje dziś każdy system operacyjny jest kopia zapasowa. Dzięki niej możemy przywrócić urządzenie do stanu z momentu wykonywania ostatniego backupu, co ratuje nas przed utratą danych w przypadku awarii urządzenia. Jako użytkownicy mam

Rozwiązaniem, które oferuje dziś każdy system operacyjny jest kopia zapasowa. Dzięki niej możemy przywrócić urządzenie do stanu z momentu wykonywania ostatniego backupu, co ratuje nas przed utratą danych w przypadku awarii urządzenia. Jako użytkownicy mamy taką możliwość zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, laptopów, a nawet tabletów czy telefonów komórkowych. Jak zrobić kopię zapasową i cieszyć się bezpieczeństwem swoich danych finansowych, zdjęć z wakacji, dokumentów firmowych czy ulubionej muzyki – o tym wszystkim dowiesz się właśnie tutaj! Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym zdradzamy, jak wykonać backup na każdym urządzeniu.

Backup – czym jest?

Jej zadaniem jest chronienie wszystkich danych znajdujących się na danym urządzeniu w przypadku wystąpienia jego trwałej awarii. Z angielskiego backup to nic innego, jak powrót do poprzedniej wersji, jednak, aby móc się cieszyć tą niezwykłą możliwością, jaką oferuje oprogramowanie naszych urządzeń, należy najpierw wiedzieć, ją wykonać. Pamiętajmy, że kopia zapasowa nie dotyczy wyłącznie samych danych w sensie plików, ale także naszych indywidualnych ustawień, zapisanych haseł czy ulubionych aplikacji. Wykonując backup zachowujemy zatem całą zawartość naszego urządzenia od zdjęć, przez filmy i pliki muzyczne aż po dokumenty, a także ustawienia dźwięków, ekranu czy dostępności.

Kopia zapasowa może być wykonana na nośniku wymiennym lub w lokalizacji sieciowej, czyli tak zwanej chmurze. Backup na nośniku wymiennym pozwala, w przypadku awarii, wyciągnąć nośnik z urządzenia i przenieść je do nowego komputera, zachowując wszystkie dane. W przypadku lokalizacji sieciowej wystarczy, aby w momencie tworzenia kopii zapasowej być połączonym z kontem w chmurze, do której będziemy mieli dostęp nie tylko z urządzenia, na którym backup zostanie wykonany, ale także na każdym innym po zalogowaniu na nasze konto.

Kopia zapasowa komputerów z systemem Windows oraz macOS

Backupy komputerów PC z systemem operacyjnym Windows nie są tworzone automatycznie. Możemy skorzystać z aplikacji Google One, w której istnieje możliwość ustawienia tworzenia automatycznych backupów lub skorzystać z programów dostępnych w oprogramowaniu i wykonać backup ręcznie. Zrobimy to klikając w Start, a następnie w Panel sterowania i opcję System i zabezpieczenia. System sam przeprowadzi nas przez cały proces tworzenia kopii zapasowej, który ochroni nasze dane przed utratą lub pozwoli w niezwykle komfortowy sposób przywrócić backup na nowym komputerze, co zdecydowanie zaoszczędzi nam czasu na tworzenie spersonalizowanych ustawień.

Producent jabłuszka proponuje swoim klientom dwie możliwości zabezpieczania ich danych przed utratą. Pierwszym z nich jest wykorzystanie aplikacji Time Machine, która umożliwia automatyczne tworzenie kopii zapasowej na komputerach z systemem macOS. Drugą możliwością, proponowaną przez Apple jest przechowywanie plików w iCloud – chmurze, dzięki której możesz mieć dostęp do zawartości swojego komputera ze wszystkich kompatybilnych urządzeń obsługujących usługę iCloud Drive.

Kopia zapasowa telefonów z systemem Android oraz iOS

Smartfony z systemem Android współpracują z usługami Google, dlatego to właśnie za ich pomocą możliwe jest wykonanie backupu urządzenia. Jak to zrobić? Potrzebna będzie aplikacja Google One, dzięki której można skonfigurować nasz system w taki sposób, aby backup był wykonywany automatycznie przez urządzenie. Intuicyjna aplikacja krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces ustawiania parametrów, dzięki którym Twoje dane będą bezpieczne przez 57 dni – po tym czasie zostaną automatycznie usunięte, jeśli nie będziesz korzystał ze swojego telefonu lub wyłączysz tworzenie backupów.

Producent jabłuszka zapewnia użytkownikom swoich smartfonów ręczne lub automatyczne wykonywanie backupów. Pierwszym rozwiązaniem jest włączenie usługi backup w iCloud. Takie rozwiązanie pozwala na codzienne i automatyczne wykonywanie kopii zapasowej Twojego telefonu – wystarczy, że będzie on zablokowany i podłączony do źródła zasilania oraz z siecią Wi-Fi. Drugim rozwiązaniem proponowanym przez producenta iPhone’ów jest ręczne tworzenie backupów w dogodnym dla nas momencie. Apple umożliwia także tworzenie backupów iPhone’a przy użyciu Maca lub komputera PC.

Masz pytania? Napisz do nas!

SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!