Update cookies preferences

Zadzwoń do nas 24/7

+48 576 324 337

Godziny otwarcia

Czynne całodobowo

 

Konserwacja komputera co 2 lata czy to ma sens?

Konserwacja komputera co 2 lata czy to ma sens?

Nie każdy użytkownik komputerów wie, że podobnie jak w przypadku innych sprzętów, kluczem do sprawnego i długiego korzystania z urządzenia jest jego regularna konserwacja. O tym, jak wygląda czyszczenie komputera w firmie informatycznej i jak często powin

Nie każdy użytkownik komputerów wie, że podobnie jak w przypadku innych sprzętów, kluczem do sprawnego i długiego korzystania z urządzenia jest jego regularna konserwacja. O tym, jak wygląda czyszczenie komputera w firmie informatycznej i jak często powinno się je wykonywać, dowiesz się właśnie tutaj. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tego, jak sprawić, by Twoje urządzenie działało sprawniej, szybciej i dłużej.

Jak poznać, że komputer wymaga konserwacji?

Objawami, które mogą świadczyć, że urządzenie wymaga czyszczenia, jest przede wszystkim jego nadmierne nagrzewanie się. Powodem jest najczęściej kurz, który dostaje się do podzespołów i zatyka system chłodzenia, przez co temperatura urządzenia wciąż wzrasta. Problemem może być także głośniejsza praca komputera. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twój komputer wydaje głośniejsze dźwięki podczas pracy, a biurko nagrzewa się, nie decyduj się z marszu na kupno podkładki chłodzącej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie oddanie urządzenia do firmowego serwisu, gdzie informatycy zajmą się jego profesjonalną konserwacją, dzięki której wszystkie powyższe problemy zostaną rozwiązane.

Co wchodzi w zakres konserwowania komputera?

Możemy wykonać ją oczywiście sami, o ile mamy odpowiednie narzędzia, wiedzę informatyczną i czas. Konserwacja jest bowiem czynnością, która wymaga specjalistycznej wiedzy na temat budowy urządzenia oraz jego podzespołów — z uwagi na ich ilość proces ten może zająć nawet kilka dni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest firma informatyczna, która zajmie się profesjonalnym serwisem Twojego urządzenia w możliwie najszybszym czasie.  

Po obejrzeniu komputera, informatycy serwisu w pierwszej kolejności postawią wstępną diagnozę problemu. Najważniejsze, aby wykluczyć uszkodzenie podzespołów. Uruchomiona zostaje pełna diagnostyka, procesor zostanie poddany testowi obciążenia, podobnie jak pamięć RAM czy karta graficzna – pozwoli to zmierzyć temperaturę i ocenić przyczynę problemu.  

Pierwszym etapem konserwacji w serwisie informatycznym jest oczywiście otworzenie samego komputera przy użyciu specjalnych narzędzi. W przypadku laptopów czy urządzeń mobilnych sytuacja jest dużo prostsza – wystarczy odkręcenie kilku wkrętów, aby dostać się do ich serca. Nieco bardziej skomplikowane jest czyszczenie PC-ów, które są znacznie bardziej rozbudowane. W kolejnym kroku rozłączane są wszystkie kable, które zostają dokładnie opisane, by móc je umieścić w swoim miejscu po zakończeniu konserwacji. Następnie dokładnie czyszczone zostaje całe wnętrze urządzenia: usuwane są wszystkie zabrudzenia, a przede wszystkim kurz, który jest głównym powodem zmniejszenia wydajności urządzeń. Demontowanie wentylatora, radiatora, oczyszczenie układów płyty głównej i karty graficznej, nasmarowanie procesora pastą termo przewodzącą, nasmarowanie łożysk wentylatorów, weryfikacja poprawności odprowadzania ciepła to kolejne etapy konserwacji przeprowadzane przez firmę informatyczną. Na koniec wystarczy złożyć wszystkie elementy w całość i gotowe. Ostatnim krokiem serwisu jest już tylko ponowne uruchomienie, aby kolejny raz wykonać testy obciążeniowe układów obliczeniowych wraz z pomiarem temperatur i porównanie ich do wyników pierwszego testu. Po pomyślnie uzyskanych wynikach serwis komputerowy kontaktuje się z klientem i informuje o przyczynie problemu oraz możliwym terminie odebrania urządzenia.

Jak często konserwować komputer w serwisie informatycznym?

Większość firm sugeruje konserwację swoich urządzeń co kilka lat, aby zapewnić jak najlepszą wydajność. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od tego, jak jest on użytkowany. Praca w pełnym słońcu, w źle wentylowanym pomieszczeniu, a także na różnego rodzaju podłożach zakrywających układ chłodzenia mogą zwiększać ryzyko problemów. Dlatego warto, by początkowo czyszczenie zostało wykonane rok lub dwa lata po zakupie urządzenia — jeśli nie wykaże większych problemów, można ten czas wydłużyć i kolejny raz w serwisie pojawić się po nieco dłuższym czasie. 

Gdzie można wykonać czyszczenie? Jest to jedna z podstawowych czynności, wykonywanych w serwisach, dlatego wystarczy, że firma informatyczna, którą wybierzemy, będzie mogła pochwalić się dobrymi opiniami. Niezależnie od tego, czy będzie to Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Łódź czy inne miasto – z pewnością znajdziesz serwis, który podejmie się czyszczenia Twojego urządzenia. 

Masz pytania? Napisz do nas!

SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!