Zadzwoń do nas 24/7

+48 576 324 337

Godziny otwarcia

Czynne całodobowo

 

Jak przejść na pracę zdalną w swojej firmie za pomocą tunelu VPN

Jak przejść na pracę zdalną w swojej firmie za pomocą tunelu VPN

Możliwość zatrudniania specjalistów z całego świata, ale także pandemia przyczyniły się do upowszechnienia pracy zdalnej. Dzięki niej firmy mogą świadczyć swoje usługi zdalnie, a pracownicy nie muszą zmagać się z uciążliwymi dojazdami i mogą realizować sw

Możliwość zatrudniania specjalistów z całego świata, ale także pandemia przyczyniły się do upowszechnienia pracy zdalnej. Dzięki niej firmy mogą świadczyć swoje usługi zdalnie, a pracownicy nie muszą zmagać się z uciążliwymi dojazdami i mogą realizować swoje obowiązki zawodowe z praktycznie każdego miejsca na ziemi. Praca zdalna daje zatem ogrom korzyści, jednak należy pamiętać, że związana jest także z pewnego rodzaju zagrożeniami, jakie stwarza wymiana danymi za pośrednictwem globalnej sieci internetowej. Dlatego, aby cieszyć się pełną jej zalet, należy jednocześnie wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia, chroniące przed dostępem osób trzecich. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie VPN, który wdrażany jest przez praktycznie każdą firmę oferującą pracę zdalną, ale nie tylko.

Czym jest VPN?

Ta enigmatyczna nazwa to skrót od angielskiego Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Jej celem jest zapewnienie szyfrowanego połączenia z siecią lub serwerem, które pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo danych. VPN może być użyty nie tylko w ramach pracy zdalnej, ale także w samej siedzibie firmy. Dzięki temu chroni komunikację wewnętrzną, zabezpieczając ją przed dostępem osób trzecich.

Najczęściej stosowany jest właśnie przez firmy oferujące pracę zdalną w celu ochrony danych, jednak może być także użyty przez osoby prywatne w celu pozyskiwania treści niedostępnych w danym regionie np. kraju. Podstawową zaletą VPN-a jest bowiem fakt, że nikt nie może odczytać naszego adresu IP, a tak chroniony tunel przesyłania i odbierania danych pozwala na dostęp do treści, które zostały zablokowane np. w Polsce, ale są już dostępne dla internautów z Francji czy Niemiec.

Jak działa VPN?

Choć na pozór może wydawać się to dość skomplikowane, działanie VPN-a jest naprawdę proste i opera się na metodzie tunelowania. Jak to działa w praktyce? Chcąc skorzystać z bezpiecznego połączenia szyfrującego dane, należy połączyć się z wcześniej wykupionym programem VPN. Pierwszym krokiem jest weryfikacja użytkownika, która pojawia się w formie okienka z loginem oraz hasłem do wpisania. Po uwierzytelnieniu zdalnego internauty, program automatycznie tworzy swojego rodzaju tunel, pełniący rolę pośrednika w wymianie danych. Wszystkie informacje przepływające w jedną i drugą stronę są zabezpieczone przed dostępem osób trzecich, co chroni firmę przed ich wydostaniem się na zewnątrz. Dane te jednak nie docierają bezpośrednio do użytkownika. Aby chronić ich treść, zostają najpierw pobrane przez serwer VPN, a następnie przez niego zaszyfrowane. Dopiero wówczas są dalej przekazywane przez tunel do urządzenia użytkownika i tam zostają ostatecznie rozszyfrowane.

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych

W firmach chcących wdrożyć ten skomplikowany system szyfrowania niezbędne jest zatem wyposażenie się w niezbędne elementy, umożliwiające bezpieczne połączenie. Potrzebne będą oczywiście: połączenie z globalnym internetem, odpowiednia infrastruktura urządzeń (pamiętajmy, że z VPN-a można korzystać nie tylko przez firmowe komputery stacjonarne, ale także laptopy, tablety czy smartfony), a także specjalny program szyfrujący połączenie pracownika.

Na rynku do wyboru mamy ogrom możliwości zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i mniejszych i większych, zdalnych pracodawców. Dla firm polecane są VPN-y działające w oparciu o router, dzięki temu może na nich pracować praktycznie nieograniczona liczba urządzeń. Kolejnym aspektem, który jest szczególnie ważny w każdej firmie jest także oczywiście szyfrowanie. W zależności od naszych potrzeb, priorytetem może być także szybkość połączenia lub anonimowość - wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb.

Dla firm, jednak najbardziej polecane są rozwiązania umożliwiające połączenie z dużą liczbą urządzeń, a także szybkim i szyfrowanym połączeniem. Wszystkie te aspekty wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na komfort pracy zdalnej. Zwróćmy także uwagę na wysokość opłat, jakość obsługi klienta oraz interfejs - dzięki nim możemy dostosować funkcjonalność usługi do naszych potrzeb i możliwości, a w razie wątpliwości poprosić o pomoc specjalistów.

 

 

 

 

Masz pytania? Napisz do nas!

SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!